Robotik Cerahi sistemi (Robot Ameliyat)

robotameliyat

Da Vinci Robotik Cerrahi

Da Vinci Robotik cerrahi sistemi, ergonomik olarak dizayn edilmiş bir cerrah konsolu, robotik kolları taşıyan bir ünite, 3 boyutlu görüntü veren bir  optik sistem ve 540 dereceye kadar hareket kabiliyeti sağlayabilen cerrahi enstrümanlardan oluşmaktadır.


Da Vinci 3 Boyutlu Kamera

Standart Laparoskopik görüntüler tek bir kamera  ile sağlanmakta ve 2 boyutlu görüntü vermektedir. Bu evlerinizde derinlik hissi olmayan televizyonların görüntüsüne benzemektedir. Da Vinci robotik  cerrahi sistemi ise her bir gözümüze ayrı ayrı gelen yüksek çözünürlüklü iki adet fiber optik kameradan oluşmaktadır. Böylece cerrahi konsoluda oturan cerraha, tıpkı gözlerimizde olduğu gibi, derinlik hissi olan 3 boyutlu görüntü sağlanmaktadır. Ayrıca bu kameralar ile operasyon alanı 10-12 kat  büyütebilmektedir. Bu sistemin en ileri şekli olan High Definition ise sadece da Vinci Si robotik cerrahi sisteminde bulunmaktadır. Sonuçta bu sistem cerraha ameliyat esnasında derinik hissi sağlamakta, cerrah ameliyat sahasını ve anatomiyi daha ayrıntılı ve net olarak görebilmektedir.


Da Vinci Cerrahi kolları

Robotik Cerrahi enstrümanları 7 derece serbest hareket etme özelliğine sahip olan aletlerdir. Bu aletlerin uçları kendi eksenleri etrafında 540 derece dönebilmektedir ve  insan elininin  bilek  hareketlerini taklit edebilmektedir. Ancak bu enstrümanlar insan elinden çok daha ufak boyutlarda olup, ameliyatlarda insan elinin uzanamayacağı yerlere ulaşabilmektedir.


Robotik cerrahinin avantajları

1-Daha Az Ağrı: Deride ve kasta minimal travma, ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlık hissinin çok daha az olması anlamına gelir.

2-Daha Az Enfeksiyon Riski: Karın boşluğundaki organların ameliyathanede hava ile temasının minimum olması, açık ameliyatlara oranla anlamlı ölçüde daha düşük enfeksiyon riski demektir.

3-Daha Güvenli Ameliyat: Üç boyut ve büyütülen görüntüler daha iyi görmeyi sağlayarak kan damarlarının ve sinirlerin korunmasını sağlar. Örneğin operasyon sırasındaki kan kaybı büyük ölçüde azaltılır.

4-Daha Küçük Yaralar: Açık ameliyatlardaki 20-25 cm’lik kesiklere karşı 1-1,5 cm’lik insizyonlar ile yara boyutları minimal olur.

5-Hızlı İyileşme: Operasyon sonrası hareket etme ve ağızdan beslenme daha erken başladığından hastanın iyileşmesi de daha hızlı olur.

6-Hastanede Kalma Süresinde Kısalma: Hastaların çoğunluğu operasyondan 3 ya da 4 gün sonra taburcu olurlar

7-İşe ve Günlük Yaşama Daha Çabuk Dönüş: Hızlı nekahet ve iyileşme sayesinde hastalar normal yaşamlarına daha çabuk kavuşurlar.

Ürolojide, da Vinci ile Yapılan Ameliyatlar: – Robotik Prostat Kanseri Ameliyatı – Robotik Böbrek Kanseri Ameliyatı – Robotik Mesane Kanseri Ameliyatı

– Üreteropelvik Darlık ( UP darlık ) – Radikal ve basit nefrektomi – Pyeloplasti – Kadınlarda idrar torbası sarkması ve idrar kaçırması için yapılan sakrokolpopeksi ameliyatları – Diğer ameliyatlar,