English
Prostat kanserinde tedavi yöntemi
robotik-cerrahi

Prostat kanserinde tedavi yöntemi kanserin evresine göre değişiyor. Artık günümüzde kanserler neredeyse yüzde yetmişi ile seksen erken evrede tespit ediliyor . En önemli tedavi şekillerinden birisi cerrahi yöntem yani ameliyatla o prostatın tamamen oradan çıkarılması bir diğer yöntem ışın tedavisi olabilir. Radyoterapi dediğimiz yöntem bir diğer yöntem Radyoterapi değişik brakiterapi dediğimiz değişik şekilleri versiyonları olabilir. Eğer Hastalık bir miktar ilerlemişse ışın tedavisi artıran ilaç tedavilerine olabilir Eğer artık hastalık kemiklere vesaire başka organlara yayılmışsa artık burada cerrahi tedaviye gerek kalmaz sadece ilaç tedavisi hormon tedavisi onları da cevap vermezse hasta kemoterapiye kadar gider.

Prostat hastalıklarında lazerin yeri var mıdır?

Prostat Büyümelerinde prostatta kapalı yöntemle ameliyat ederken lazer kullanabiliriz. Lazerin değişik çeşitleri vardır. üroloji uzmanı hangisini kullanacağını karar verir. Hastalar için Lazerin birçok faydalı yönleri vardır. Bunlar da kanama daha az olur hasta daha çabuk ayağa kalkar işine gücüne daha erken dönemde döner.  Lazerle yapılan işlem prostatı olduğu yerde eritmek buharlaştırmak dediğimiz yöntem ya da holep dediğimiz bir yöntem ki bunda da komple yerinden söküp lazerle yerinden söküp mesane kesin atıp mesane içinde parçalayarak tekrar idrar kanalından dışarıya alınması yöntemidir.

 Robotla prostat ameliyat nasıl yapılır?

Robota prostat kanseri ameliyatı yaparken vücuttan açık ameliyat olduğu gibi yapılmıyor. rahatsızlığın olduğu yerde 4 tane parmak kadar parmak geçecek kadar bir delik açılıyor. Bu deliklerden robotun kolları giriyor bir yerden de robotun kamerası gidiyor bu şekilde ameliyat yapılıyor. Fakat ameliyatı robot programla yapmıyor yine  robotun kollarını biz kullanıyoruz kumanda ederek ameliyat gerçekleşiyor. Dolayısıyla açık ameliyatta ne yapıyorsak robotla da aynı işlemleri yapıyoruz artısı ne oluyor Daha hassas kesirler yapabiliyoruz ameliyat robot yardımıyla daha çok görebiliyoruz işlemlerimizi daha keskin hassasiyeti yapabiliyoruz hastaya sağladığı bir takım avantajlar oluyor hastane bir kere açık bir yarası olmadığı için ertesi gün hasta daha rahat ayağa kalkabiliyor bir kanama riski çok daha düşük oluyor yeni açık bir yarası olmadığı için enfeksiyon riski düşük oluyor hastaya koyduğumuz sonda süresi ve iyileşme süreci açık ameliyata göre daha kısa oluyor Dolayısıyla hastalarımız normal yaşantılarını daha kısa süre içerisinde dönebiliyorlar.

Kapalı prostat ameliyatı nasıl yapılır?
Kapalı prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesinde yaptığımız bir ameliyat  ameliyat yöntemidir idrar yolundan girilerek yapılır hasta genel anestezide alabilir ya da belden aşağı da olabilir yani bir şekilde değişik teknolojik mekanizmalar kullanarak prostatın kazanıp yine idrar yolundan dışarıya çıkarılması ameliyatıdır. Prostatın büyük idrar kanalı daralttığı durumlarda hasta zor idrar yapıyorsa gece sık idrara kalkıyorsa en az 2 ve üzerinde idrara kalkıyorsa gündüz sık sık idrara gidiyorsa idrar yaparken zorlanıyorsa bu durumlarda öncelikle bir kanser olduğunu ortaya konup ondan sonra idrar yolundan girip bu kapalı prostat ameliyatları yapılmaktadır

Prostat kanseri sonrası yaşam

Prostat kanseri ameliyatlarından sonra hastayı bekleyen başlıca iki tane problem vardır. Bunlardan birincisi idrar kaçırma ki bu hastaların yaklaşık olarak %5 ile %10 da görülebilir bazı hastalarda çok daha düşüktür bu idrar kaçırma hastalığı iki hafta üzerindeyken kimisinde bir aya kadar bir buçuk aya kadar uzayabilen idrar kaçırmalar olabilir. ikincisi prostat kanseri ameliyatlarında eğer kanser çok erken evrede değilse ordaki damar ve sinirlerden de bir miktar alınmışsa bir sertleşme kaybı bir erkeklik kaybı olabilir bunun iyileşme süreci biraz daha uzun sürer Yani 4 – 5 ay kadar sürebilir tabii ki bir takım ilaçlarla takviye tedaviler verilebilir. Bunun dışında hasta sondası alındıktan sonra tamamen işlerini güçlerini dönebilir masa başında bir iş masa başında bir iş yapıyorsa yaklaşık ameliyattan 3 hafta sonra ya da 2 buçuk hafta sonra eski işlerine dönebilir. Eğer daha ağır bir işlerde çalışıyorsa ortalama 2 ay sonra da diğer ağır işlerde çalışabilir eski yaşantısına dönebilir.

Prostat ameliyatından sonra cinsel işlev bozulur mu?

iyi huylu prostat büyümesi ameliyatlarından sonra bu ameliyatlar açık ameliyat olsun ister ameliyatlar olsun ister lazer ameliyatı olsun bu ameliyatlardan sonra hiçbir şekilde cinsel işlev bozulmaz yani sertleşme bozulmasın Ancak şu olur bu ameliyatlardan sonra meni gelmeyebilir meni boşalırken mesane doğru atılır daha sonra mesanede dışarıya atılır bunun hiçbir zararı yoktur Sadece çocuk olmayabilirim Onun dışında cinsel işlevler de herhangi bir bozulma olmaz şimdi bu meni hastaların %70’inde 65 70 inde gelmez bir kısmı da gelebilir bunu gelmemesinin sebebi biz oradan Prostatı aldığımız için normalde prostat, gelen meninin dışarıya atılmasını sağlıyor mesane boynu kapatarak dışarıya gelmesini sağlıyor. Biz prostatı oradan komple aldığımız zaman doğal olarak mesanenin içerisine doğru dökülüyor bunu da sağlık açısından hiç bir mahsuru yoktur sadece çocuk olmaz zaten biz bu ameliyatları iyi huylu prostat büyümesi ameliyatlarını 50 yaş ve üzeri hastalara uyguladığımız için zaten bu hastaların çoğunlukla da böyle bir çocuk beklentisi olmuyor ama onun dışında yaşantısında, normal cinsel işlevinde herhangi bir bozulma herhangi bir kayıp olmaz..