English
Kısırlık
kısırlık

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yıl içinde düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamasıdır. Bunun %30 sorumlusu erkekler, %30 bayanlar ve %30 her iki cinsteki patolojiden kaynaklanabilir.

Türkiye’de yaklaşık %15 gibi yüksek bir oranda infertilite ile karşılaşılmaktadır. Kompleks gebelik sağlanmasında sıkıntı yaşayan çiftlerin yaklaşık %50′si erkek üreme sistemini ilgilendiren sorun sonucu oluşmaktadır.

Teknolojideki gelişim ve ilaçla tedavi olanaklarının bu denli ilerlediği zamanımızda bile infertilitenin nedeninin ortaya konulması ve gebeliği sağlayan yol oldukça zorluklar içerebilir. Bu durumlarda tanı kolaylıkla konulsa bile tedavi şansı olmayabilir. Ancak imkansız değildir.

Erkek fertilitesi (üreme kapasitesi) testislerde (yumurta) üretilen spermlerin üreme kanalları boyunca iletilmesi ve gerekli olan zamanda kadının üreme kanalına (vajinasına) ulaştırılmasını kapsamaktadır.

Erkek fertilitesi testislerdeki çok ufak kanalcıklar içinde (seminifertübüller) yer alan ham spermlerin ortalama 72 günde olgunlaşması aşamasıyla başlar. Bu olgunlaşan sperm hücrelerine spermatooza denir. Olgunlaşan sperm epididimde depolanır ve burada hareket kazanır yani tam anlamıyla gelişimini tamamlar. Burada depolandıktan sonra gerektiğinde vaz deferens ile sperm kanalından prostatın sardığı ejekülatör kanal ve uretraya boşalmasının hemen öncesinde transfer edilir. Boşalma sırasında ise uretra yoluyla penis ucundan dışarı atılır.

Spermlerin oluşması, olgunlaşması, depolanması ve transferi için mükemmel çalışan bir genetik oluşuma, sağlıklı organlara ve hormonal (testesteron ve FSH) etkiye ihtiyaç vardır.

Erkek infertilitesine neden olan sorunlar genellikle sperm üretiminde, olgunlaşmasında veya transferindedir.

sperm Sperm üretimi ve gelişimindeki sorunlar en sık rastlanan sorunlardır. Sayı azlığına oligozoospermi, hareket düşüklüğü astenospermi, ikisi beraber olursa oligoastenospermi ve hiç sperm hücresi olmamasına azoospermi denir.