Testis Hastalıkları

Testis Hastalıkları

İnmemiş testisi olan çocuklarda testisin sperm oluşturma kapasitesi ne yazık ki etkilenmiştir. Tek testisin inmemesi baba olma yeteneğini %25 azaltırken her iki testisin etkilendiği durumlarda %75 oranında düşme görülebilir.

Bu nedenle en kısa sürede testisin torbaya indirilmesi gereklidir. Doğumdan sonraki 6 ay içinde testis eğer torbaya inmedi ise gelecek 6 ay içinde yani bebek 1 yaşına vardığında mutlaka testisin cerrahi girişim ile indirilmesi gereklidir. Her zaman belirti vermese de inmemiş testisli hastaların % 65 kadarında ameliyatta fıtık da tespit edilir ve cerrahi tedavisi yapılır.

İlaç ile testisin indirilmeye çalışılması çoğu zaman sadece vakit kaybıdır. Çünkü ilacın etkisi kaybolduğunda %80’in üzerindeki olguda testis tekrar yukarı kaçar. Eğer inmemiş testis kasık kanalında da saptanamıyor ise o testis ya karın içinde kalmış ya da yok olmuştur.  Bunun tanısı hiçbir ek tetkik ile kesin olarak ortaya konamaz ve mutlaka laparoskopi denen karnın içine genel anestezi altında ışıklı bir teleskop ile bakılması gerekir. Testisin yerine ve yapısına göre nasıl hareket edileceği laparoskopi esnasında karar verilir.

İnmemiş testislerde ergenlik sonrası dönemde testis tümörü gelişimi de daha sıktır. Bu nedenle karın içinde unutulmuş bir testis tedavi için çok geç kalınmış bir testis tümörüne de neden olabilir.

Cerrahi girişimde hemen torbanın üzerinde 1 cm’lik bir kesi ya da kasık üzerindeki 3 cm’lik bir kesiden testis torbaya indirilebilir. Cerrahi işlem sonrasında çocuk evine hemen gönderilebilir.