Mesane Hastalıkları

Mesane Hastalıkları

Nörojen Mesane

Merkezi veya periferik sinir sistemi lezyonlarında normal mesane fonksiyonu bozulabilir. (Disfonksiyon)

Böyle bir mesaneye nörojen mesane denir.

En fazla bel kemiği kırıkları neticesi

medulla spinalis yaralanmaları
tabes dorsalisi
tümörler ve beyin damarlarındaki
sorunlardan kaynaklanır.

Sinir sistemindeki lezyon miksiyon merkezinden daha yukarı (supra segmental veya yukarı motor nöron lezyonu), lezyon merkezde (segmental) altı intra segmental olabilir. Yukarı motor nöron lezyonlarında miksiyon merkezi sağlamdır (otomatik mesane spastik nörojen mesane). Alt motor nöron lezyonlarında refleks kavsi kesiktir (otonom mesane; Flask nörojen mesane)

Spastik nörojen mesanede mesane devamlı kendini boşaltır fakat mesanede idrar kalır (50 -150 cc). Mesane hacmi küçülmüştür (100 – 300 cc).

Flask nörojen mesanede mesane kendini boşaltamaz ve mesane hacmi ileri derecede artmıştır.

Şikayetler

Hastalar istek dışı idrar yapma, sık idrar, idrarda yanma şikayetleri

Spastik mesane hacmi 150 – 300 cc’dir. Karın, kalça, genital organların cildinin uyarılması ile miksiyon başlatılabilir. Çünkü ekstremitelerin irade dışı kontraksiyonuna sebep olur. Flask mesanede dolup taşma şeklinde idrar kaçırma olur, mesane devamlı doludur.

Spastik mesane hastaları: meningomyelosel, spinabifida, v.s.

Flask mesane hastaları: travma sonucu oluşan kompresiyon ve destrüksiyon, tümör, meningomyelosel gibi konjenital anomaliler, tabes dorsalis, pelvis sinirlerinin cerrahi travması v.b.

Teşhis

Anamnez, fizik muayene, nörolojik ve ürolojik muayenelere dayanır.

Sistometri, ürodinamik inceleme ile teşhis konulur.

Komplikasyonlar

Taş teşekkülü, hidronefroz, sistit ve pyelonefrittir. Böbrek yetersizliği oluşabilir. Mesanede devamlı idrar kalması, vesikouretral reflü ve uzun süre yatakta hareketsiz kalma bunlara sebep olur.

Tedavi

Tedavinin hedefi mesane kapasitesinin muhafazası, enkontinans kontrolü, böbrek fonksiyonlarının korunması ve hastaların sosyal hayata adaptasyonudur

 

İnterstisyel sistit nedeni tam olarak bilinmeyen, genelde idrar analizlerinde herhangi bir bozukluk görülmeyen, mesanenin mikrobik olmayan iltihabi hastalığıdır.Hastalar devamlı sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi ve mesane ağrısı yakınmaları bildirirler.

Hastalığın tanısını koymak için fizik muayene, idrar analizi, işeme çizelgesi, semptom skalaları, isteğe bağlı olarak da ürodinamik ve sistoskopik incelemeler kullanılmaktadır.

Tedavi seçenekleri arasında ağızdan kullanılacak ilaçlar, mesane içine uygulanacak ilaçlar, mesanenin su ile şişirilmesi, lazer tedavisi ve nöromodülasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Medikal tedaviye ek olarak diyet düzenlenmesi bu hasta grubunda semptomların giderilmesinde faydalı olmaktadır.

İnterstisyel Sistit Teşhisi Konulmuş
Bir Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Size verilen diyet listenizde yakınmalarınızı arttırabilecek gıdalar belirtilmiştir. Önerimiz gıdaları teker teker deneyerek hangi gıdaların size rahatsızlık verdiğini belirlemeye çalışmanızdır.
Mümkün olduğunca rahat kıyafetler giymeniz tavsiye olunur.
Özellikle alerji mevsimlerinde kendinizi koruyun ve uzun yolculuklara çıkmamaya gayret edin.
Ağır egzersizler ve aşırı stres şikayetlerinizde alevlenmelere neden olabilir.
YASAKLI GIDALAR; Kahve, çay, meşrubat, gazlı içecekler, alkol, ekşi meyve suları, yapay tatlandırıcılar, çikolata, acılı baharatlar, kuruyemişler, greyfurt, portakal, domates, çilek, şeftali, kızartmalar, kızarmış et, soya sosu, ketçap, mayonez, kuru fasülye, mercimek, sucuk, salam.

 

ET ürünleri; Soslarına dikkat etmek koşuluyla güvenle tüketebilirsiniz (Barbekü sosu, salçalı, acılı vs.). Kızartılmış ve bekletilmiş (sucuk, salam, sosis vs) etleri tüketmemeniz önerilir.
Yeşil Sebzeler; Domates ve kuşkonmaz dışındaki yeşil sebzeleri genelde güvenle tüketebilirsiniz.
Süt Ürünleri; Süt ürünleri ve yumurta güvenle tüketilebilir. Bazı peynir türleri şikayetlerinizi arttırabilir.
Meyveler; İnt.Sistit diyetinin en önemli parçasıdır. Asidik birçok meyva şikayetlerinizi arttırabilir. Öncelikle armut ve yabanmersini ile başlayabilirsiniz. Elma, kavun, kivi, mango ve papaya daha sonra gelen güvenli meyvalardır.
Tatlılar; Çikolata, yasaklı meyvalar ve yapay tatlandırıcıların kullanılmadığı tatlıları deneyebilirsiniz..

 

Alınan sıvı miktarı azaltılmalıdır. Ancak çok az sıvı almak da başka problemlere yol açacağından, alınması gereken sıvı miktarı hekime danışılmalıdır. Sıvı ihtiyacı hekimin tavsiyesine göre sınırlandırılmalı, ihtiyaçtan az sıvı alımının sağlık için zararlı olabileceği unutulmamalıdır.
- Rahat edilebilecek sıkı olmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Şişman hastalar kilo vermeli, sigara bırakılmalıdır (nikotin detrüsora direkt uyarıcı etkiyle kontraksiyonlarda artışa yol açmakta). Kabızlığın önüne geçilmelidir (bol fibrinli gıdalar).

- Kahve, çay, alkol, gazlı içecekler, domates suyu, domates içeren gıdalar, çikolata, yapay tatlandırıcılar, baharatlı, ekşili, çok şekerli yiyecek ve içecekler gibi mesaneyi rahatsız eden ya da idrar yapımını arttıran, bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Pelvik taban adalelerinin eğitimi
Kegel Egzersizleri ; Tuvalate oturun ve idrar yapmaya başlayın. İdrar normal akım hızına ulaştıktan sonra pelvik kaslarınızı kullanarak idrarı durdurmaya çalışın.İdrarı durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik kaslarınızdır. Bu hareketi doğru kas grubunu kullandığınızı anlayana kadar tekrarlayın. Bu esnada karın, kalça ve uyluk kaslarınızı kasmayın. Pelvik kasları kasın ve 10 a kadar sayın. Kasları tamamen gevşetin ve 10 a kadar sayın. Günde 3 kez (sabah, öğlen ve akşam) bu şekilde 10 ar defa tekrarlayın. Bu birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. Egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamamalısınız..